Szpital w Mławie


Idź do treści

Aktualności

Jacek Białobłocki, dyrektor mławskiego szpitala powiatowego został zaliczony do rankingu najbardziej cenionych menedżerów ochrony zdrowia. Taką informację podała w czwartek, 14 grudnia Gazeta Prawna, która opublikowała ranking 23 najlepszych w kraju zarządców szpitali publicznych. Jacek Białobłocki znalazł się na 15 miejscu. Tym samym pokonał prawie 700 innych dyrektorów szpitali w kraju.


- Uważam, że to bardzo duży sukces. Jest to dla mnie osobiste wyróżnienie, ale muszę podkreślić, że na ten sukces pracował cały zespół. Można więc powiedzieć, że to tak jakby nasz szpital był na tym 15 miejscu – skomentował wyróżnienie dyrektor.
Kapituła konkursu skupiła się jednak wyłącznie na elemencie zarządzania placówką. Brała pod uwagę stan finansowy szpitali, ich organizację, rozwój, inwestycje, wdrażanie reformy zdrowia. Dopiero te różnorodne i surowe kryteria oceny pozwoliły na wyłonienie 23 najlepszych dyrektorów-menedżerów.
- Przyznano mi tak wysokie miejsce w rankingu za to samo, co dało mi tytuł Mławianina Roku. Szkoda, że w kryteriach oceny nie wzięto pod uwagę zakupu tomografu, bo uważam to za osobisty sukces. Myślę, że wtedy ta pozycja byłaby jeszcze wyższa – skomentował dyrektor Białobłocki.


Najbardziej ceniony menedżer

Niemniejszym prestiżem jest fakt, że w rankingu przed 15. pozycją znalazł się tylko jeden menedżer szpitala powiatowego. Mławska placówka wyprzedziła szpitale i kliniki wojewódzkie z całego kraju.
Kapituła oceniająca przyznała mławskiemu kardiologowi punkty za utworzenie oddziału kardiologicznego, restrukturyzację szpitala, poprawę sytuacji finansowej placówki, uzyskanie certyfikatu jakości ISO oraz otwarcie stacji dializ. Uważnie przyglądano się zwłaszcza tej trzeciej kategorii. Jak podaje „Gazeta Prawna” szpital osiągnął dodatni wynik finansowy w 2003 roku ze stanem 129, 1 tys. zł, rok później miał tylko 4,2 tys. zł, za to 2005 zakończył stanem 574 tys. zł na plusie. Warto zestawić te liczby z faktem, że w latach 1999/2000 szpital znalazł się na liście szpitali publicznych do zamknięcia.
- Takie były prognozy. Na szczęście udało nam się odbić od dna. Pokazaliśmy jak szpital może wyjść z długów i zacząć generować zyski. Jest to, myślę, dobry przykład dla innych placówek publicznych, które stoją przed podobnym problemem co my kilka lat temu – uważa.
Warto dodać, że w pierwszej 14. tylko pięć zakładów opieki zdrowotnej zamknęło ubiegły rok z zyskiem.


Zacna kapituła, prestiżowy ranking

Konkurs Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2006 odbył się w kilku etapach. W skład kapituły weszły same znakomitości: prezesi stowarzyszeń i rad lekarskich, ministrowie zdrowia, wybitni lekarze, profesorzy wydziałów prawa, publicyści itd. Sprawne zarządzanie mławskim szpitalem powiatowym doceniła w tym roku.
To wyróżnienie zobowiązuje mnie, żeby pracować jeszcze lepiej, jeszcze efektywniej. Są plany na dalszy rozwój, do czego będę dążył w najbliższym czasie – podsumowuje Jacek Białobłocki.

Katarzyna Wieteska


Ostatnia aktualizacja 6 czerwca 2009 | zozmlawa@waza.com.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego